Firefox Firefox - Strona startowa

Aby ustawić stronę http://www.salesnews.pl jako swoją stronę startową:

salesnews.pl Przeciągnij i upuść logo "SN" znajdujące się obok na ikonkę strony domowej (domek) na pasku Twojej przeglądarki

Potwierdź wybór klikając "Tak"

Temat dnia

Źródło: www.sxc.hu

Ile mogą być warte „miękkie kompetencje”?Według statystyk portalu pracy Jobmatch.pl, na każde ogłoszenie o stanowisko menadżera zgłasza się średnio 20 kandydatów. Każdy z nich posiada różne umiejętności i kompetencje, które mniej lub bardziej nadają się do pracy na pozycji wysokiego szczebla.

Czy możliwe jest wycenienie tych różnorodnych kompetencji? Okazuje się, że tak, i że nierzadko zyski z zatrudnienia menedżerów o odpowiednich kwalifikacjach mogą być liczone w milionach dolarów. 

W selekcji kandydatów na menedżerów wyższego szczebla wykorzystuje się m.in. testy kompetencji zawodowych. Celem pomiaru tzw. „miękkich" kompetencji, jest rzetelna i trafna diagnoza potencjału biznesowego danego kandydata. 

Testy kompetencji składają się z pytań opisujących sytuacje charakterystyczne dla danego stanowiska pracy. W zależności od odpowiedzi kandydata pomagają obiektywnie rozpoznać m.in. umiejętności przystosowania się do nowych sytuacji i wprowadzania zmian, motywowania, rozwiązywania konfliktów, komunikatywność, odporność na stres czy też efektywne wykorzystanie władzy. 

Co więcej, badania przeprowadzone przez profesora Craiga J.Russella - specjalisty do spraw zarządzania kadrami z Uniwersytetu w Oklahomie, potwierdzają, że kompetencje menadżera mają niezwykle duże znaczenie w zarządzaniu firmą a w rezultacie wpływ na wielkość sprzedaży i zyski firmy. Najbardziej istotne dla wskaźników sprzedaży oraz zysków przedsiębiorstwa okazały się kompetencje komunikacyjne oraz kompetencje w zakresie interakcji z klientami. Jedna z przykładowych firm, która wzięła udział w badaniu i przy wyborze kierownika zastosowała test kompetencji, po dwóch latach wykazała wzrost zysków wynikających z właściwej selekcji aż o 3 miliony dolarów. Innymi słowy, gdyby nie zastosowano testów kompetencji to zysk firmy byłby mniejszy o powyższą kwotę.

Jak twierdzi dr Krzysztof Fronczyk z Instytutu Analiz im. Karola Gaussa, testy kompetencji oprócz zysków finansowych niosą za sobą znacznie więcej korzyści.

-Test kompetencji zawodowych to niezwykle użyteczna metoda selekcyjna. To element rekrutacji, na podstawie, którego pracodawca może znaleźć idealnego kandydata na stanowisko wyższego szczebla i jednocześnie zyskać przewagę nad konkurencją. Testy umożliwiają także monitorowanie rozwoju pracy, przydają się, gdy chcemy wprowadzić zmiany organizacyjne lub zdiagnozować potrzeby rozwojowe pracowników. Warunkiem skutecznego stosowania testów kompetencji jest posiadanie modelu kompetencji na bazie, którego to jest konstruowany test. Podsumowując, efekty finansowe ze stosowania testów kompetencji są dostępne dla organizacji gotowych do mierzenia rezultatów swojej pracy.

W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie biznesu, menadżerowie muszą spełniać coraz więcej funkcji oraz stawiać czoła stale wzrastającym wymaganiom. Tworzą oni „rdzeń" firmy i są odpowiedzialni za jej skuces. Zanim, więc oddamy losy naszej firmy w obce ręce - warto sprawdzić czy kandydat posiada kompetencje, które są tak bezcenne dla roli menadżera.


Na podstawie: Russell, C. J. (2001). A Longitudinal Study of Top-Level Executive Performance. Journal of Applied Psychology, 86, 560-573

Instytut Analiz im. Karola Gaussa sp. z o.o.

Polecamy

Śniadanie Liderów Sprzedaży

Najświeższe newsy w każdą środę w Twojej skrzynce za darmo!

 

Podziel się swoją opiniąPowiązane artykuły:

Rekrutacja okiem pracodawcy

W internecie aż roi się od poradników mówiących o tym, jak przyszły pracownik powinien przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej...
23.03.2015

Złota rybko daj się złowić, czyli REKRUTACJA handlowca

Życiorys - to twoja wizytówka, to zaproszenie do spotkania właśnie z Tobą spośród tysięcy innych kandydatów. Pierwszym etapem poszukiwań pracy jest przygotowanie atrakcyjnego CV.
29.09.2014

Kontroferta - przyjąć czy odrzucić?

W ciągu ostatnich 6 miesięcy, co 4 rekrutacja prowadzona na stanowisko menedżerskie średniego i wyższego szczebla nie zakończyła się w zakładanym terminie...
02.07.2014

Trudne rekrutacje, czyli szukanie handlowca idealnego i rekrutacyjne never ending story

Rekrutacja na stanowisko przedstawiciela handlowego to zmora niejednego rekrutera czy menadżera zespołu.
22.04.2014

Rekrutacja sprzedawców. Przykłady pytań do rozmowy kwalifikacyjnej

Wywiad jest istotną częścią każdego procesu rekrutacji, jednak gdy chodzi o zatrudnianie sprzedawców staje się on bardzo ważny. To dlatego, że podczas rozmowy rekrutacyjnej można wiele zobaczyć i dowiedzieć się o umiejętnościach sprzedawcy od razu, z pierwszej ręki.
07.04.2014

Rekrutacja przedstawicieli pokolenia Y w obsłudze klienta

Temat pokolenia Y jest niewątpliwie modny wśród HRowców. Ludzie ci wkraczają na rynek jako klienci, ale również zbierają swoje pierwsze doświadczenia w pracy.
18.09.2012

Kłopotliwa rekrutacja na stanowiska sprzedażowe

Współczesny rynek pracy to miejsce występowania wielu sprzeczności. Pomimo występowania dużej stopy bezrobocia, wielu przedsiębiorców boryka się z trudnościami w obsadzaniu wakatów. Na rynku specjalistów odczuwa się przede wszystkim brak handlowców, ludzi specjalizujących się w współpracy z klientem.
07.02.2012

Rynek pracy w obszarze retail

Analizując dane z dostępnych na rynku raportów dotyczących powierzchni handlowej oraz na co dzień zajmując się rekrutacjami dla sieci handlowych, chciałem zwrócić uwagę na trudności, jakie napotykają sieci podczas rekrutacji pracowników.
02.02.2011

Ukryte reklamy w ogłoszeniach o pracę

Wśród ogłoszeń o pracę można czasem znaleźć bardzo atrakcyjne oferty, w których obiecuje się kandydatom fantastyczne warunki pracy i wysokie wynagrodzenie. Głównym celem takich ogłoszeń nie jest jednak rekrutacja pracowników, ale promocja firmy.
03.01.2011

Zawód Profesjonalny Sprzedawca, czyli nowy kierunek studiów podyplomowych

Akademia Leona Koźmińskiego we współpracy z firmą doradczo-szkoleniową GM Solutions uruchomiła nowy kierunek studiów podyplomowych - Zarządzanie Zespołem Sprzedaży. Rekrutacja trwa do 15 lutego 2010 roku, a zajęcia rozpoczynają się już w marcu
26.01.2010