Firefox Firefox - Strona startowa

Aby ustawić stronę http://www.salesnews.pl jako swoją stronę startową:

salesnews.pl Przeciągnij i upuść logo "SN" znajdujące się obok na ikonkę strony domowej (domek) na pasku Twojej przeglądarki

Potwierdź wybór klikając "Tak"

Temat dnia

Źródło: Fotolia

Jak w 3 krokach zamienić spadek formy w niepohamowaną siłę sprzedaży?Przez ponad 8 lat realizuję się zawodowo wspierając działy sprzedaży moich klientów. To sporyn kawałek czasu, żeby zanotować pewne wnioski w kontekście kluczowych wyzwań w pracy sprzedawcy. Co ciekawe, wnioski nasuwają się same, jakby na chwilę skupić się na tym do czego najczęściej jestem wynajmowany. Swoją drogą polecam każdemu kontrolnie i co jakiś czas (raz na 1-2 lata) zatrzymać się nad samym sobą i zadać sobie pytanie - jakiego rodzaju problem ja / moja firma / mój produkt najczęściej rozwiązywałem w ostatnim czasie? Jest to o tyle dobre, że czasem może dość mocno „wyprostować" nasze pierwotne, marketingowo-strategiczne założenia w tej materii.

Na mojej liście TOP 3 powodów do zaproszenia mnie do współpracy jest zadanie z serii: „Olek, zrób tak żeby im się chciało chcieć". Cóż dla niewtajemniczonych w sprzedaży może brzmieć to nieco banalnie. Dla tych, którzy sprzedają zawodowo już zdecydowanie nie. Nie, ponieważ konkurencyjny dzisiaj rynek funduje aktywnym sprzedawcom bardzo specyficzne warunki do działania. Takie, w których znacznie częściej w zamian za pracę, czas i zaangażowanie sprzedawca dostaje „nie dziękuję", w miejsce posiadającego wartość prowizyjną, sakramentalnego TAK.

Jeśli rzeczywiście działasz niemal pewne jest również to, że pojawi się czas, w którym ambicja zderzona z trudnościami wzbudzi poczucie bezradności i braku siły. Może nawet i wiary we własną, sprzedażową misję. Z nastawieniem w pracy sprzedawcy jest jak w całej przyrodzie - „sinusoidalnie". Jak jest górka i emocjonalny szczyt, pewne jest to że przyjdzie zniżyć pułap i popatrzeć ku górze z nieco niższej perspektywy. Być może po to, żeby odpocząć od rzadszego powietrza na wyżynach, docenić wysokość stojąc u jej podnóża, a może zwyczajnie po to, żeby nabrać praktycznego zrozumienia czym jest i jakie konsekwencje może przynieść rutyna (oj tak, nie tylko brak motywacji może sprawić, że nasza sprzedaż uklęknie).

Jeśli działasz już na rynku to z dużym bezpieczeństwem mogę założyć, że sprawę znasz. Jeśli zaczynasz, zaufaj nam proszę, że przyjdzie stawić czoła i takim wyzwaniom - nazwijmy to - natury emocjonalnej. W takim razie rodzi się pytanie co zrobić, aby skutecznie i konsekwentnie transformować spadek mentalnej mocy w niepohamowaną gotowość i chęć do dalszego działania? Idąc za doświadczeniami własnymi, jak i wielu innych ekspertów z dziedziny sprzedaży i motywacji osiągnięć, warto wziąć pod uwagę następujące kroki:

Przestań roztrząsać i demonizować rzeczywistość.

Jedno jest pewne. Im więcej skupiamy się na tym, co nam nie wyszło tym większe prawdopodobieństwo, że zwiążemy się z tym emocjonalnie na dłużej. Negatywne emocje, które pojawią się w odpowiedzi na pytania w stylu: „Dlaczego nie?", „Dlaczego mi nie wyszło?", „Dlaczego ja zawsze mam pod górę?", „Dlaczego ja nie mogę sprzedać, podczas gdy szorstki Kazik, którego nie da się lubić, sprzedaje raz za razem?", niepostrzeżenie mogą nas zepchnąć w najciemniejsze zakamarki naszych wewnętrznych sabotujących dialogów i ocen. Każde zdanie w odpowiedzi na nasze wewnętrzne zarzuty działa jak kolejne razy łopatą wkładaną w ziemię. Wbijana ze złością i rozgoryczeniem coraz szybciej odsłania następne pokłady podłoża, sprawiając że dół zyskuje na swojej głębokości. Im głębiej zaś się okopiesz, tym trudniej się później wydostać. Jedyne co zyskasz to pozorny spokój - okopany przestajesz być widoczny dla innych. Coś jak syndrom strusia, który chowa głowę w przysłowiowy piasek. Jest tylko jedna droga do rozwiązywania tego typu problemów - podnieść głowę i stawić im czoła. Skupiając się na tym co możesz zrobić inaczej i jak wykorzystać to, czego właśnie się dowiedziałeś o kliencie, produkcie, bądź sobie, zyskasz nową energię do działania. Siłę gotową do walki o zmianę!

Zachowaj spokój.

Spokój to stan umysłu. Umysł należy do ciebie. Wniosek - jesteś jedyną osobą na ziemi, która zarządza swoim spokojem (wiem, wiem - mało to wygodne). Ostatnio czytałem artykuł dr Zimmermana (amerykański mówca, doradca biznesowy), który przywołuje w tej materii doskonały przykład znanego nam Edisona, który w obliczu pożaru swojego 10 letniego projektu akumulatora, krzyknął do syna aby zawiadomił matkę i powiedział, żeby przybiegła czym prędzej ze znajomymi zobaczyć jedyny w swoim rodzaju pożar. Pożar „klasy", której prawdopodobnie nie będą mieli okazji nigdy więcej zobaczyć! Przyznasz, że trochę szaleństwo?! A jednak w obliczu sytuacji, której zmienić się już nie dało zajął się czymś, na co realnie miał wpływ - swoim nastawieniem. Robił co się da, żeby mieć „względny" spokój. Spokój natomiast to dobry punkt wyjścia do analizy sytuacji i zaplanowania odpowiedniego działania. A jeśli mimo wszystko emocje biorą górę, zawsze możesz najpierw przestawić ciało i swoje zachowanie w tryb spokoju. Zmiana emocji będzie konsekwencją. Pomyśl w jakich sytuacjach czujesz spokój. Przypomnij sobie, jak jesteś wówczas ułożony i zrób to - ustaw się. Może wywal się na krzesło, odchyl głowę do tyłu i wyciągnij nogi na biurko. Zwyczajnie zachowuj się spokojnie, pomimo tego, że nie odczuwasz spokoju. Ten niewielki wysiłek może przynieść potężną zmianę.

Bądź aktywny i działaj nieustannie.

Praktyka czyni mistrza. Nic dodać, nic ująć. Jeśli pojawi się zwątpienie wróć do podstaw, sięgnij po wiedzę z twojej branży i ucz się. Praktykuj swoje kompetencje sprzedażowe poprzez zgłębianie wiedzy. Czytaj o narzędziach na temat swojej oferty, rynku i grupy docelowej. Kompetencje zawsze idą w parze z pewnością siebie. Nieustannie powtarzam moim słuchaczom: „Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od nauczenia się wszystkiego co dostępne na temat twojej oferty." Pewność siebie pojawi się natychmiast i w konsekwencji. Każdy z nas zna doskonale  „case" edukacja szkolna i sprawdzian. Czy brakowało nam pewności siebie przed sprawdzianem, kiedy byliśmy solidnie przygotowani? Owszem - nic nie jest łatwe i nic nie przychodzi samo. Zwłaszcza kiedy się staramy, a sprawy idą na przekór nam. Jestem pewien, że to już wiesz. Przecież nikt i nic nie daje nam w życiu za darmo (z całą pewnością za darmo i bez gwiazdki). Jedno natomiast jest pewne. Wszystko co stawia nam opór i uderza w naszą pewność siebie, to nic innego jak niezbędna stymulacja, której owocem jest dojrzała, zbudowana na bazie praktyki siła - pewności, konsekwencji i zarządzania własnym nastawieniem. Sprzedaż jest tylko doskonałym nauczycielem (albo nauczycielką) w tej materii. Wykorzystaj to!

 


www.OlekSienkiewicz.pl / FaceBook: AleksanderOlekSienkiewicz

Polecamy

Śniadanie Liderów Sprzedaży

Najświeższe newsy w każdą środę w Twojej skrzynce za darmo!

 

Podziel się swoją opinią