Firefox Firefox - Strona startowa

Aby ustawić stronę http://www.salesnews.pl jako swoją stronę startową:

salesnews.pl Przeciągnij i upuść logo "SN" znajdujące się obok na ikonkę strony domowej (domek) na pasku Twojej przeglądarki

Potwierdź wybór klikając "Tak"

Czy wiesz, że...

« Powrót

Rozmowa kwalifikacyjna a sztuka ubioru


Na rozmowie o pracę każdy chce zaprezentować się od jak najlepszej strony. Dobre pierwsze wrażenie niekiedy staje się kluczem do sukcesu. Dlatego też dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół jest niezwykle ważna. Wybierając się na spotkanie z rekruterem czy przyszłym pracodawcą, warto pomyśleć o stroju, jaki chcemy na siebie włożyć.

To, że na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się „ładnie", wiadomo nie od dziś. Co jednak kryje się pod tym pojęciem i co, tak naprawdę, powinniśmy brać pod uwagę? Nasz strój może wpłynąć na pozytywny odbiór naszej osoby i przyczynić się do efektu tzw. dobrego pierwszego wrażenia. Niestety, niekiedy bywa odwrotnie i ubranie, które mamy na sobie, może budzić mieszane uczucia rekrutera. Na szczęście istnieje kilka cennych rad, z których można skorzystać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Nie na każdej rozmowie o pracę sprawdzi się elegancka garsonka i wyjściowy garnitur. Wszystko zależy od charakteru stanowiska, o jakie się staramy. Kiedy aplikujemy na stanowiska urzędnicze lub te, które wymagają powagi i elegancji, zdecydujmy się na klasykę wybierając np. koszulę i spódnicę lub eleganckie spodnie i marynarkę. W ten dzień lepiej zrezygnować z krzykliwych kolorów na rzecz bieli, szarości czy czerni. Kiedy już staniesz przed lustrem, wejdź na chwilę w rolę rekrutera i zadaj sobie pytanie, czy wybrany strój będzie świadczyć o Twoim profesjonalizmie i odpowiedzialności. Jeżeli masz wątpliwości, zapytaj o zdanie życzliwą osobę, która poradzi i obiektywnie spojrzy na Twój wizerunek.  

Sytuacja wygląda inaczej, kiedy starasz się o pracę w agencji reklamowej czy firmie organizującej rockowe koncerty. W tym przypadku możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zamienić elegancką marynarkę na kolorową koszulę czy bluzkę. Pomimo tego należy pamiętać o tym, żeby wyglądać schludnie i aby strój, niezależnie od stanowiska, był czysty i wyprasowany. Nawet najładniejsza sukienka czy spodnie nie reprezentują się dobrze, kiedy będą pogniecione czy poplamione poranną kawą.

Kwestia ubioru na rozmowę kwalifikacyjną komplikuje się wraz z nadejściem lata. Co zrobić, kiedy temperatura przekracza 25 stopni, a my mamy zaplanowane spotkanie z rekruterem? Niezależnie od wakacyjnej pogody musimy trzymać się pewnych obowiązujących zasad.

Nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje upał, w dobrym tonie jest założenie obuwia, które zakryje palce i stopy. Sandały i wszelkiego rodzaju obuwie plażowe zdecydowanie nie wchodzą w grę. Podobnie jest z rajstopami - kobiety powinny o nich pamiętać i zakładać je, idąc na rozmowę kwalifikacyjną. Bezpiecznym zamiennikiem mogą być np. spodnie z lnu, które zapewnią komfort w cieplejsze dni.   

W złym guście jest nałożenie na siebie bluzek z odkrytymi ramionami, czy zbyt krótkich spódnic. Jeżeli nasz strój będzie mówił o tym, że przed chwilą zeszliśmy z plaży, rekruter pomyśli, że nie traktujemy poważnie stanowiska, o które się ubiegamy i z pewnością nie zaproponuje nam pracy. Podobnie, wszelkie ubranie i obuwie o sportowym charakterze zaowocują złym wrażeniem. Trzeba pamiętać o tym, że przychodzimy na rozmowę o pracę, a nie na boisko czy zawody gimnastyczne.

Warto czasami pokazać kawałek siebie, swojej osobowości. Można zdecydować się na ciekawe oprawki okularów czy też ulubioną apaszkę w delikatnym kolorze. Należy także zadbać o dłonie, które również są naszą wizytówką. Lepiej nie stawiać na długie tipsy w rażących kolorach. Klasyczny i delikatny manicure z pewnością wystarczy.

Kiedy praca będzie wymagać kontaktu z klientem, nienaganny wizerunek odegra w rozmowie kwalifikacyjnej kluczową rolę. Nawet pomyłki, które z pozoru mogą wydawać się błahe mogą zaważyć na odbiorze naszej osoby i zadecydować o przyjęciu do pracy. Dlatego też warto dokładnie przemyśleć, w jakim stroju powinniśmy zaprezentować się na spotkaniu z rekruterem.

 


http://www.smartmbc.pl/

Polecamy

Śniadanie Liderów Sprzedaży

Najświeższe newsy w każdą środę w Twojej skrzynce za darmo!

 

Podziel się swoją opinią