Firefox Firefox - Strona startowa

Aby ustawić stronę http://www.salesnews.pl jako swoją stronę startową:

salesnews.pl Przeciągnij i upuść logo "SN" znajdujące się obok na ikonkę strony domowej (domek) na pasku Twojej przeglądarki

Potwierdź wybór klikając "Tak"

Czy wiesz, że...

« Powrót

Japonia walczy z karoshi


Władze Japonii chcą wprowadzić nowe przepisy, które umożliwią firmom przymusowe wysyłanie pracowników na urlopy.

Japoński rząd chce ograniczyć liczbę przypadków śmierci z przepracowania poprzez wprowadzenie nowych zasad udzielania urlopów. Celem jest zwiększenie wykorzystania płatnych urlopów z 48,8% w 2013 r. do 70% w 2020 r.

Z sondażu przeprowadzonego przez Japan Institute for Labour Policy and Training, wynika, że w 2011 r. 60% japońskich pracowników przyznaje, że niechętnie korzysta z urlopu z obawy, że ich nieobecność w biurze będzie się wiązała z niedogodnościami dla kolegów. Ponad połowa (53%) badanych twierdzi również, że nie może pozwolić sobie na odpoczynek z powodu dużego obciążenia pracą.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami każdy pracownik z co najmniej sześciomiesięcznym stażem pracy ma prawo do płatnego urlopu w wymiarze od 10 do 20 dni rocznie. Aby go wykorzystać, pracownicy sami muszą wystąpić z wnioskiem do pracodawcy i wyznaczyć termin wypoczynku.

Dotychczas firmy nie musiały przejmować się tym, że pracownicy rezygnują z przysługujących im dni wolnych, bo nie ponosiły z tego tytułu żadnych konsekwencji. Rząd chce jednak nałożyć na przedsiębiorców odpowiedzialność za niewykorzystany urlop zatrudnionych. Pracodawcy mają wyznaczać terminy wypoczynku dla pracowników, biorąc przy tym pod uwagę ich preferencje.

 


Na podstawie: humanresourcesonline.net

Polecamy

Śniadanie Liderów Sprzedaży

Najświeższe newsy w każdą środę w Twojej skrzynce za darmo!

 

Podziel się swoją opinią