Firefox Firefox - Strona startowa

Aby ustawić stronę http://www.salesnews.pl jako swoją stronę startową:

salesnews.pl Przeciągnij i upuść logo "SN" znajdujące się obok na ikonkę strony domowej (domek) na pasku Twojej przeglądarki

Potwierdź wybór klikając "Tak"

Strefa sprzedawcy

Źródło: www.sxc.hu

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu z potencjalnym pracodawcą?Rozmowa o wynagrodzeniu za pracę podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze wywołuje wiele emocji. Wymaga ona od kandydata przygotowania zarówno merytorycznego, jak i odpowiedniej postawy w trakcie właściwej rozmowy. Jak więc poprowadzić taką rozmowę i na co zwracać uwagę?

Każdy osoba zmieniająca pracę liczy na wzrost wynagrodzenia, w porównaniu do ostatniego miejsca pracy. W niektórych procesach rekrutacyjnych informacje o pensji można znaleźć już w samej ofercie pracy. W takich przypadkach na spotkania zapraszane są wyłącznie osoby, których oczekiwania mieszczą się w budżecie przeznaczonym na wynagrodzenie związane z daną pracą. Ten sposób już na początku wymaga od kandydatów przemyślenia udziału w rekrutacji. Co jednak zrobić, kiedy ogłoszenie nie zawiera informacji o wynagrodzeniu? Lepiej zaniżyć czy zawyżyć oczekiwania finansowe podczas spotkania? Jak w ogóle rozmawiać o pieniądzach? 

Grunt to przygotowanie

Osoby z niewielkim jeszcze doświadczeniem na rynku pracy zazwyczaj zawyżają swoje oczekiwania finansowe. Z kolei bardziej doświadczeni kandydaci, znający rynek danej branży podają kwotę wynagrodzenia adekwatną do stawek rynkowych. Ważne jest więc właściwe przygotowanie i wiedza na temat pensji na podobnych stanowiskach w danej branży. Dzięki temu podczas rozmowy rekrutacyjnej można posługiwać się obiektywnymi danymi, zaczerpniętymi z rynku pracy i oferowanymi na nim wynagrodzeniami. Warto też przygotować się na negocjacje i pytania dotyczące progu, poniżej którego nie podejmie się już pracy. Pomocne w tym może być dowiedzenie się jak najwięcej o pracy, jaką miałoby się wykonywać i zestawienie tego potencjalnemu pracodawcy z naszymi umiejętnościami i kwalifikacjami.

Płaca to nie wszystko

W przypadku kiedy kandydatowi zależy na pracy w danym miejscu, a istnieje jednak różnica pomiędzy oczekiwaniami finansowymi, a możliwościami pracodawcy, warto dopytać się o system bonusowy, benefity oraz możliwości rozwoju w strukturach firmy, np. dofinansowanie na szkolenia czy kursy. Należy wiedzieć, że HR-owcy rozmawiają o tych kwestiach uczciwie, transparentnie i wprost. Nie obiecują niczego co może nie zostać spełnione. Przecież chodzi o pozyskanie pracownika, który będzie odczuwać satysfakcję ze swojego wynagrodzenia, benefitów oraz  warunków pracy i będzie miał dzięki temu motywację do pracy.


Anna Jeleniewicz-Łada, Starszy Partner Biznesowy HR w ING Życie

Polecamy

Śniadanie Liderów Sprzedaży

Najświeższe newsy w każdą środę w Twojej skrzynce za darmo!

 

Podziel się swoją opinią