Firefox Firefox - Strona startowa

Aby ustawić stronę http://www.salesnews.pl jako swoją stronę startową:

salesnews.pl Przeciągnij i upuść logo "SN" znajdujące się obok na ikonkę strony domowej (domek) na pasku Twojej przeglądarki

Potwierdź wybór klikając "Tak"

Strefa menedżera

Źródło: www.sxc.hu

Sekrety udanego zarządzania kompetencjamiAby skutecznie zarządzać firmą, nie mamy obowiązku posiadać całej wiedzy świata i znać się na wszystkim. Tutaj najważniejsze jest umiejętne podejście do ludzi i tzw. inteligencja finansowa. Jak go tego dojść i skąd czerpać inspiracje?

Nie każdy wie, że sekretem sukcesu jest to, aby otaczać się ludźmi, którzy są mądrzejsi od nas – i to na nich opierać swój biznes. Wielu biznesmenów popełnia wielki błąd, zatrudniając ludzi, którzy mają mniejszą wiedzę. Prawdopodobnie wynika to z obawy przed kompromitacją i z tego, że ludźmi o mniejszej inteligencji jest po prostu łatwiej zarządzać. Warto także wciąż się uczyć i podnosić swoje kompetencje przywódcze i negocjacyjne, gdyż to właśnie ta wiedza jest znacznie cenniejsza od samej gotówki i stanowi jedną z najlepszych inwestycji.

Rozwijanie swoich kompetencji to współcześnie absolutna podstawa. Dziś świat tak pędzi, że kto stoi w miejscu, ten się po prostu cofa. Tutaj ważna jest też selekcja potrzebnej wiedzy i zdrowe podejście do samorozwoju. Doskonałym przykładem jest tu słynny Henry Ford, który otwarcie przyznawał się do tego, że wielu rzeczy nie wie i nie widział nic złego w tym, aby korzystać z wiedzy mądrzejszych od siebie pracowników. Sam mawiał, że celem jego pracy nie jest posiadanie wiedzy i informacji, które cały świat uznaje za przejaw wysokiego intelektu. Jak sam mawiał: „Moja praca polega na trzymaniu mojego umysłu z dala od takich informacji, abym mógł myśleć” (cyt. Za: Kamil Cebulski „Efekt Motyla”).

Jeśli mamy wiele pieniędzy, ale nie posiadamy inteligencji  finansowej – najprawdopodobniej wkrótce stracimy całą kwotę. Bogactwo zaczyna się w naszych myślach i rodzi się przez tzw. inteligencję finansową. Jeśli nie umiemy odpowiednio podejść do zarządzania pieniędzmi, nawet jeśli nagle wygramy majątek, zaraz znów będziemy biedakami. Taki scenariusz potwierdza obserwacja ludzi, którzy nagle wygrywali wielkie pieniądze – jeśli nie mieli inteligencji finansowej, po kilku latach dostatniego życia wracali do punktu wyjścia, a zgromadzona kwota całkowicie znikała.

Henry Ford jest niekwestionowanym autorytetem dla wielu biznesmenów, a jego cztery zasady mądrego zarządzania kompetencjami do dziś uważane są za esencję i absolutną podstawę. Dowodem skuteczności takiego modelu zarządzania jest sukces i rozpoznawalność jego firmy, czyli Ford Moto Corporation. Treść tych zasad brzmiała mniej więcej tak

  • Odrzuć współzawodnictwo – jeśli ktoś jest od ciebie lepszy, niech tak pozostanie – nie odbieraj mu jego roli, a jedynie mądrze korzystaj z jego wiedzy.

  • Nie tkwij w przeszłości – odważnie patrz w przyszłość. Niech lęk przed niepowodzeniem nie paraliżuje Twojej kreatywności. Pamiętaj, że porażka jest nawozem sukcesu i może być ona najlepszą okazją do tego, aby czegoś się nauczyć i zacząć wszystko od nowa.

  • Sekretem dobrego biznesu nie jest kupowanie czegoś za bezcen, a sprzedawanie znacznie drożej. Warto nabywać materiały za godną cenę, by potem przetworzyć je na ostateczny produkt, przy możliwie niskich nakładach. Nie warto jednak wyzyskiwać innych i nieetycznie wzbogacać się cudzym kosztem. Takie działanie jest krótkofalowe i zazwyczaj, w dłuższej perspektywie, okazuje się złym rozwiązaniem.

  • Traktuj biznes jako misję, a nie jako maszynkę do zarabiania pieniędzy. Najlepszą praktyką jest oferowanie usług czy produktów na możliwie najwyższym poziomie – tak, aby zysk był naturalną konsekwencją jakości, a nie celem samym w sobie.

Artelis.pl, numer seryjny:525264df-6504-4aa4-8dc4-4fdf5bef4303

Polecamy

Śniadanie Liderów Sprzedaży

Najświeższe newsy w każdą środę w Twojej skrzynce za darmo!

 

Podziel się swoją opinią

Powiązane artykuły

Handlowcu „sprzedaj” swoje kompetencje w CV

Najczęściej poszukiwanymi przez firmy pracownikami są specjaliści handlu i sprzedaży. W I kwartale 2015 r. w serwisie Pracuj.pl pojawiło się blisko 41 tysięcy ogłoszeń skierowanych do tej grupy.
09.06.2015

Kompetencje trenera biznesu

Z każdym zawodem związane są jakieś mity. Podobnie jest w przypadku zawodu trenera. Jakie to mity? Często można spotkać się z opiniami, które sugerowałyby, iż jest to zawód „miodem i mlekiem płynący”...
11.08.2014

5 cech skutecznego Project Managera

Według pracodawców najbardziej poszukiwane u kandydatów są kompetencje samoorganizacyjne – 54%, interpersonalne – 42% oraz zawodowe – 40%.
11.04.2013

Kobiety odporne na awans? Czy awans odporny na kobiety?

Rozpoczynając karierę zawodową snujemy plany, w jakim miejscu chcielibyśmy znaleźć się za klika lat. Zakładamy, że jakość naszej pracy i kompetencje zawodowe to podstawowe czynniki wpływające na awans. Z czasem okazuje się jednak, że kobiety mają mniejsze szanse na przyznanie wyższego stanowiska...
24.11.2011

Mercedes-Benz Sosnowiec najlepszym salonem w Polsce i jednym z czterech najlepszych w Europie

W badaniu europejskich salonów samochodowych przeprowadzonych na zlecenie International Service Check sprawdzono 546 dealerów w 11 krajach. Mierzono jakość obsługi, kompetencje pracowników oraz wygląd zarówno samochodu jak i salonu.
02.09.2011

Dyrektorska, twarda efektywność

O zarządzaniu i doświadczeniach menedżerów, napisano tysiące dobrych książek i artykułów. By stać się efektywnym trzeba oprócz zdobytej wiedzy teoretycznej, rozwijać kompetencje merytoryczne i funkcjonalne w praktyce, i to najlepiej pod okiem mistrza.
09.03.2010