Firefox Firefox - Strona startowa

Aby ustawić stronę http://www.salesnews.pl jako swoją stronę startową:

salesnews.pl Przeciągnij i upuść logo "SN" znajdujące się obok na ikonkę strony domowej (domek) na pasku Twojej przeglądarki

Potwierdź wybór klikając "Tak"

Strefa menedżera

Źródło: www.sxc.hu

Sukces projektu – jak go osiągnąć?Badania Chaos Group i Standish Group pokazują, że tylko 20% projektów kończy się sukcesem, natomiast 50% napotka na spore trudności, a co czwarty przynosi tylko straty! Pomimo coraz lepszych narzędzi i technik wspomagających zarządzanie projektami podczas ich realizacji mogą pojawiać się problemy, które opóźniają lub nawet wstrzymują realizację przedsięwzięcia. Zatem, co decyduje o sukcesie projektu?

Obecnie niemal każda firma, instytucja czy organizacja realizuje różnorodne projekty, m.in. szkoleniowe, IT czy inwestycyjne. Przekroczenie ram czasowych projektu, niewystarczające zasoby, źle skonstruowany budżet, niejasne cele, konflikty w zespole to najczęściej pojawiające się problemy, z którymi muszą mierzyć się zarówno kierownicy projektów, jak i członkowie zespołów projektowych. Aby skutecznie i z sukcesem zarządzać projektami warto pamiętać o kilku zasadach.

Podstawa projektu – trójkąt ograniczeń

Każdy z projektów podlega czterem podstawowym ograniczeniom nazywanych trójkątem ograniczeń, są to czas, budżet, zakres i jakość. Efektywne zarządzanie projektami polega na utrzymaniu trójkąta ograniczeń w równowadze. Nie jest to proste zadanie zważywszy na zależność pomiędzy wszystkimi czterema parametrami – modyfikacja jednego elementu wymaga zmiany kolejnego. Jednak zachowanie odpowiednich proporcji skutkuje sukcesem realizacji przedsięwzięcia.

Przede wszystkim komunikacja

Skuteczna komunikacja jest niezbędna dla sukcesu realizacji projektu. Dotyczy formy ustnej, pisemnej, ale również utrzymywania dobrych relacji ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację projektu – począwszy od członków zespołu po otoczenie zewnętrzne. Komunikacja pozwala sprawnie rozwiązywać konflikty, aktywnie przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym, nawiązywać ciekawe współprace, a także pozyskiwać przychylność partnerów, od których zależą losy projektu.

Projekt to ludzie

Bez kompetentnego kierownika projektu oraz zespołu specjalistów projekt nie ma szans na sukces. Członkowie zespołu projektowego oczekują od project managera określonej wizji oraz stylu zarządzania przedsięwzięciem, dlatego powinien być postrzegany jako autorytet o silnej osobowości. Umiejętność zarządzania zespołem, negocjacji, przeciwdziałania konfliktom oraz nieprzewidzianym sytuacjom są niezbędne w skutecznym zarządzaniu projektem.

Tylko odpowiednie przydzielenie działań i odpowiedzialności przez kierownika projektu, zgodnie z kompetencjami, wiedzą i pełnioną funkcją poszczególnych członków gwarantuje sukces. Realizacja zadań zgodnie z preferencjami nie tylko motywuje zespół, ale również wpływa na wzrost jego zaangażowania i poparcia dla samego przedsięwzięcia.

„Realizacja projektów to prawdziwe wyzwanie dla każdego kierownika projektu oraz jego zespołu. Każdy projekt, w zależności od branży, jest inny i rządzi się swoimi prawami. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc w uniknięciu sytuacji kryzysowych i zakończeniu przedsięwzięcia z sukcesem. Determinacja kierownika projektu, odpowiednia komunikacja czy też wykwalifikowani specjaliści w zespole projektowym mogą znacznie pomóc w realizacji poszczególnych działań” – tłumaczy Krzysztof Krzyżanowski, członek zarządu IPMA Polska.

Ryzyko – ocena zagrożeń i szans

Ocena ryzyka powinna być dokonywana na wszystkich etapach realizacji projektu, począwszy od wstępnego pomysłu, a skończywszy na zamykaniu przedsięwzięcia. Uporządkowanie szans i zagrożeń według ich istotności, ciągła aktywność zespołu w tym obszarze w postaci monitorowania i śledzenia trendów oraz włączenie w razie potrzeby współpracujących podmiotów w dużym stopniu zmniejszy wystąpienie sytuacji kryzysowych lub pomoże im przeciwdziałać.

IPMA Polska


Press release

Polecamy

Śniadanie Liderów Sprzedaży

Najświeższe newsy w każdą środę w Twojej skrzynce za darmo!

 

Podziel się swoją opinią

Powiązane artykuły

Jednocyfrowy wzrost budownictwa w 2015 r.

W roku 2015 zostaną odnotowane dalsze wzrosty w branży budowlanej. Główną siłą napędową budownictwa będzie sektor inżynieryjny, co będzie rezultatem zwiększonych wysiłków przy końcówkach projektów unijnych, zwłaszcza w budownictwie kolejowym i wodno-kanalizacyjnym.
20.05.2015

Przecena stołecznych domów

Deweloperzy stawiają teraz przede wszystkim na mieszkania. Rzadko planują inwestycje, w których budowane byłyby segmenty. Wśród oferty wprowadzanej w ostatnim czasie na rynek tego typu projekty należą do wyjątków. Szczególnie w Warszawie...
08.07.2014

Najwięcej mieszkań przybędzie na Woli

Nowe stołeczne projekty uruchamiane są przede wszystkim na Woli, Mokotowie, Bielanach i Ursynowie
25.02.2014

Trendy w projektowaniu stron w 2014 roku

Najważniejsze tendencje projektowania stron internetowych w 2014 roku, których powinien trzymać się każdy webmsater tworzący nowoczesne witryny www.
05.02.2014

Naocznie o mailingach i newsletterach – jak konstruować skuteczny mailing?

Przeprowadzanie testów A/B dotyczących tematu mailingu, personalizacji etc. stało się już chyba standardem. Nie trzeba też wyjaśniać, dlaczego tak się dzieje - wyniki badań dostarczają wartościowej wiedzy o tym, w jaki sposób zaprojektować kreację, a
06.08.2013

Jak zbudować efektywny zespół projektowy?

Efektywna praca zespołowa to klucz do osiągnięcia sukcesu każdego projektu. Jakimi zasadami powinien kierować się Project Manager budując zespół projektowy, by realizacja projektu zakończyła się sukcesem?
27.05.2013

Budownictwo energooszczędne – moda czy konieczność?

Od kilku lat w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Budynki, powstające przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych środowisku, wyznaczają we współczesnym budownictwie nowy, proekologiczny trend.
19.03.2013

Zawód Project Managera w cenie

Wraz ze wzrostem liczby realizowanych projektów w firmach coraz bardziej pożądany przez pracodawców staje się wykwalifikowany i doświadczony kierownik projektu.
15.03.2013

Projektowanie logo - żelazne zasady

Każdego dnia oglądamy około kilkudziesięciu znaków firmowych. Prawie każdy z nas, patrząc na logo danej firmy czy organizacji, jest w stanie bliżej określić, z czym mu się ono kojarzy. Znak firmowy bez dwóch zdań tworzy swoistą „windę” czy „trampolin
10.02.2013

Biurowce na nowej linii metra

Zmiana infrastruktury komunikacyjnej, a szczególnie budowa drugiej linii metra może spowodować wzrost liczby projektów biurowych, w tych stołecznych dzielnicach, które zyskają nowe połączenia
18.12.2012